Historie | Mariánské Lázně

Mariánské Lázně, historie lázní.

 

Poměrně mladé lázeňské město Mariánské Lázně vzniklo počátkem 19. století, v údolí, kde vyvěrá mnoho léčivých pramenů známých usedlíkům už ve 13. století. V roce 1528 byly na příkaz krále Ferdinanda I. zkoumané na obsah soli. V roce 1812 z rozhodnutí opata tepelského kláštera K. K. Reitenbergera vznikla samostatná obec Mariánské Lázně. O 6 let později byly Mariánské Lázně prohlášeny za "lázeňské město".

 

Mariánské Lázně, historie lázní.

Začátkem 20. let 19. století zaznamenaly Mariánské Lázně obrovský stavební rozvoj. Zahradník Václav Skalní, architekt Jičín Cherzo a stavitel Anton Turne z nehostinného, neupraveného údolí vytvořili mezi roky 1817 - 1823 půvabné parkové město s klasicistickými a empírovými domy, altánky, pavilony a kolonádami. Císař František I. v roce 1865 povýšil Mariánské Lázně na město. O rok později ten samý císař městu udělil městský znak.

Zlatý věk Mariánských Lázní v rozmezí let 1870 - 1914 dodnes připomínají lázeňské budovy, hotely, kolonády a kostely, rovněž byly rozšířené parky a vytvořené romantické vyhlídky. V r. 1872 město získalo železniční spojení s Chebem, Vídní a Prahou přes Plzeň a 1898 s Karlovými Vary, což přináší lázním další rozvoj. V roku 1927 bylo spojení Mariánských Lázní se světem ještě rozšířené postavením letiště v blízkých Sklářích.